Hakkımızda

Biz Kimiz ve Neler Yapıyoruz.

Zn İletişim

Zn Yazılım 2017 yılında kurulmuştur. Ana faaliyet alanı Yazılım ve Proje konusunda AR-GE çalışmalarıdır. İlk geliştirdiği ürünü ars+ santralidir ve Türkiyenin önde gelen Milli santral markasıdır.

  • Hedefimiz Tübitak Ulakbim’in Pardus Dijital Dönüşüm planlarında Yerli Santral Çözümü olarak Ülkemizin çıkarları ve yıllardır dışarıdan tedarik etmekte olduğumuz, desteği, geliştirmesi ve teknolojisine dışarı bağımlı olduğumuz iletişim çözümlerini Türk Pazar ve müşterinin beklentileri doğrultusunda hizmete sunmaktır.

  • Uzun vadeli planlarımız arasında Pardus Masaüstü ortamında çalışan bir Softphone(Yazılım Telefonu) ile Pardus işletim sisteminin tüm komponentlerini uyum halinde kullanmak bulunmaktadır.

Neden Bizi Seçmelisiniz

Bulut Santral (Sanal Santral),  bulut tabanlı internet üzerinden hizmet veren, şirketinizde telefon santrali bulundurmanıza gerek kalmaksızın, internetin olduğu her yerden tüm  santral özelliklerini kullanabileceğiniz, internet tabanlı yeni nesil telefon santralidir.

Eski tip analog telefon santrallerin yerini alan sanal santralde (bulut santral) yatırım maliyeti gerektiren fiziksel bir santral kurulmasına gerek yoktur ve tamamen internet üzerinden çalışır.Yani internetin olduğu her yer sizin ofisinizdir!

Uzun vadeli planlarımız arasında Pardus Masaüstü ortamında çalışan bir Softphone(Yazılım Telefonu) ile Pardus işletim sisteminin tüm komponentlerini uyum halinde kullanmak bulunmaktadır.

Bulut santral üzerinden faks gönderebilir ve alabilirsiniz. Gelen fakslarınız belirleyeceğiniz e-posta adreslerine gönderilmektedir. Web arayüzünden de gelen fakslarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki bir dokümanı faks olarak gönderebilirsiniz.

CRM

Müşterilerle telefon etkileşimlerini yönetmek için bir araç, müşterinin bilgilerini otomatik olarak toplayıp organize etmenizi ve ardından müşteri ararken veya müşteriyi ararken anında çağırmanızı sağlar. Hatta telefon sisteminiz otomatik olarak bir müşterinin cals'ini tanımak ve belirli bir telefon uzantısına veya departmanına yönlendirebilirsiniz. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) çözümleri ile müşteri ilişkileri deneyimlerinizi kişiselleştirerek potansiyel ve mevcut müşterilere temas eden her alanda güçlü bir yönetim ağıyla pazar dinamiklerini fırsata çevireceksiniz. Gelişmiş raporlama sayesinde çağrının sistemindeki tüm akış seviyelerinde raporlamanızı sağlar. Gelen ve Giden çağrı performansınızı analiz etmenizi ve süreç içinde ölçeklendirmenize yardımcı olur Çağrı Geçmişi Raporu DID Raporları, Dahili Kullanıcı Bazına İnen Rapor, Kuyruk Raporu, Cevapsız Aramalar.

İletişim

0850000000

0850000000

info@zniletisim.com

Biz tutkuyla ve sevgiyle çalışan yaratıcı bir şirketiz. İhtiyacınız olan en iyi hizmetleri sunmaktayız